• Sebahattin ASLAN TSK'nın Üvey Evlatları 18 Kasım 2012 Pazar aslanbey_1970@hotmail.com Sebahattin ASLAN
  1986 yılında yürürlüğe konulan 3269 sayılı Uzman Erbaş kanunu çağımızda yetersiz kalmış ve yapıcı, teşvik edici özelliğini yitirmiş ve hiç gelişmemiştir.

   

     Böylece gelişen çağa uyarlanmamış, Uzman Erbaşların ihtiyaçlarına çözüm olamamıştır. Ancak 1989 yılında yürürlüğe giren 3466 sayılı Uzman Jandarma Çavuş kanunun, 3269 sayılı Uzman Erbaş kanunun ile aynı statüyü taşıması ve daha geniş özlük haklarına sahip olması; Türk Silahlı Kuvvetleri kadrosuna yeni giren sözleşmeli Subay ve Astsubay’ların kendi emsallerinin kanunlarına tabi edilerek Uzman Jandarma Çavuşlarla Uzman Erbaşları aynı statüde olmalarına rağmen Uzman Jandarma Çavuşların Uzman Erbaşların üstü sayılması ve ayrı ayrı kanunlara tabi edilmeleri Uzman Erbaşlarca eşitsizlik olarak algılanmakta moral ve motivasyonlarını bozmakta olumsuz olarak etkilemektedir.

   

     CÖZÜM 3269 sayılı Uzman Erbaş kanunun ile 3466 sayılı Uzman Jandarma Çavuş kanunları birleştirilmeli tek kanun haline getirilerek “Uzman Çavuş” kanunun adını almalı. Uzman Erbaşların statüleri korunmalı bunlardan başarılarını sicil belgesi ile kanıtlamış ve istekli olanların ilk 2 yılı müteakibinde en eski olan uzman erbaşlardan başlayarak yaş haddi aranmadan nitelik ve tahsil durumu değerlendirilip kadrolu Uzman Çavuş olarak istihdam edilmelidir. 3466 Sayılı Uzman Jandarma Çavuş Kanunun İle 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunlarının Birleştirilmesi Hakkında 3269 sayılı Uzman Erbaş kanunu ile 3466 sayılı Uzman Jandarma Çavuş kanunları arasında paralellik (statü birliği) görülmektedir. Şöyle ki 3269 sayılı Uzman Erbaş kanunun 6’ncı maddesi Uzman Erbaşlar onbaşı ve çavuş rütbesi taşıyan asker kişi sayılır demektedir, kanunun 7’nci maddesi ise Uzman Erbaşlar istihdam edildikleri kadro görevleri ile beraber T.S.K. İç Hizmet Kanununda erbaşlar için belirtilen görevleri yapar demektir. 3466 sayılı Uzman Jandarma Çavuş kanunun 8’nci maddesinin (a) fıkrası Uzman Jandarma Çavuşlar İç Hizmet Kanununda erbaşlar için görevleri yapar demekte, yine 3466 sayılı Uzman Jandarma Çavuş kanunun 9’ncu maddesinde ise Uzman Jandarma Çavuşların çavuş rütbesi taşıyan asker kişi olduklarını belirtmektedir. Diğer taraftan ise T.S.K.’lerinin hiyerarşik yapısını düzenleyen ve koruyan İç Hizmetler kanun 3’ncü maddesinde rütbeleri ifade ederken Uzman Erbaşlara Uzman Jandarma Çavuşlara ayrıca yer verilmeyip erbaşların rütbelerinde “Onbaşı-Çavuş” olarak gösterilmiştir. Yine İç Hizmetler kanunun 1O’ncu maddesinin ilgili açıklamalar bölümünde Subay ve Astsubayların hangi rütbelerin üstü oldukları belirtilmiş ve Uzman Jandarma Çavuşlarla Uzman Erbaşlar arasında astlık üstlük ilişkisine yer verilmiştir. Bu nedenle Uzman Jandarma Çavuşların ancak nasıpları gereği Uzman Erbaşların üstü sayılabileceği kanaati taşımaktayız.

   

     Ayrıca T.S.K’ leri kadrolarına sözleşmeli Subay ve Astsubay olarak alınan personeller kendi emsallerinin kanunlarına tabi edilmiş ve yine 657 sayılı Devlet Memurları kanunu hem kadrolu hem de sözleşmeli devlet memurlarını kapsamı içine almıştır. Ancak 3466 sayılı kanuna tabi Uzman Jandarma Çavuşlarla 3269 sayılı Uzman Erbaş kanuna tabi olan personel aynı statüde iken ayrı ayrı kanunlara tabi tutulmaları Uzman Jandarma çavuşlarla Uzman Erbaşlar T.S.K. kadrolarında “Erbaş” kadrosunu oluştururken Uzman Jandarma Çavuşların Uzman Erbaşlara nazaran daha geniş özlük haklarına sahip olması, Uzman Erbaşlarca eşitsizlik olarak algılanmakta, moral ve motivasyonlarını bozmakta, verimlilikte kalite düşmekte, Uzman Erbaş kanun ve yönetmeliğinden kaynaklanan birçok olumsuzluklar nedeniyle teknik ve kritik kadrolarda yetişmiş olan Uzman Erbaşların bu ulvi görevlerinden ayrılmalarına sebebiyet vermiş ve yetişmiş uzman personel kayıplarına neden olmuştur. Bu tür kayıpların önlenmesi ve Uzman Erbaşların sınıf ve branşlarında daha verimli hale gelmeleri için Uzman Erbaş kanunu ile Uzman Jandarma kanunları birleştirilmeli, Uzman Erbaşların sözleşmeli personel statüleri korunmalı bunlardan başarılarını sicil belgesiyle kanıtlamış ve istekli olanların ili iki (2) yılı müteakibinde yaş haddi aranmadan nitelik ve tahsil durumu değerlendirilip kadrolu personel olarak istihdam edilmeli hem böylece kadrolu Uzman Çavuş kaynağı sözleşmeli personellerden temin edilerek Jandarma Okullar Komutanlığında dört (4) veya altı (6) ay gibi süreyle kurslara tabi tutularak sivilden alınan Uzman Çavuş adaylarından devlete daha az maliyeti olacağı kanaatini taşımaktayım.


  Gazi Sebahattin ASLAN

0 0
13,949 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sözleşmelihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Diğer Sebahattin ASLAN Yazıları
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
sozlesmelihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. sozlesmelihaber.com Copyright 2013 / 2019