ANKET
 • Bir sözleşmeli olarak sizi en çok aşağıda sayılan çalışmalardan hangisi memnun edecektir?
DİĞER ANKETLERİ GÖSTER ▼
E-BÜLTEN ABONELİĞİ
 • Sözleşme Yenileme ve Fesih İşlemi Sözleşme Yenileme ve Fesih İşlemi Bu haber 13 Nisan 2015, Pazartesi 22:07:16 tarihinde eklendi
  Sitemiz köşe yazarlarından Avukat Özlem Kahraman ÖNDE'nin sözleşme yenileme ve fesih işlemine ilişkin olarak analizini içeren yazısını sizler için yayımlıyoruz.

  Davasını takip ettiğim sözleşmesi fesih edilen bir subayla ilgili Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başsavcısından aldığımız olumlu görüş üzere dava konusunu ve seyrini sizlerle paylaşmak istedim.

   

  Vekil olduğum bu dosyada yargılamanın devam etmesi sebebiyle isim ve Mahkeme bilgilerini açıkça paylaşamayacağımı öncellikle belirtmek  isterim.

   

  Türk Silahlı Kuvvetleri ‘nin  sözleşmeli subaylarla belirli süreli sözleşme imzalaması nedeniyle sözleşmeli subaylar her an sözleşmesinin fesih edilebileceği  ya da süre bitiminde sözleşmesinin yenilenmeyeceği endişesi taşımaktadırlar. Çalışma şartları son derece ağır olan bu mesleğe hizmet etmiş ve belli bir yol kat etmiş bir sözleşmeli subayın sözleşmesi yenilenmeyerek açıkta kalması sözleşmeli subay arkadaşları oldukça zor duruma sokmakta yeniden meslek edinmek ve çalışma hayatına dönebilmek  için büyük çabalar harcamaktadırlar.

   

   

  Dava konumuzda da ; vekili olduğum sözleşmeli subayın gerekçe gösterilmeden sözleşmesi  yenilenmemiştir. Ancak idare müvekkilimin sözleşme bitim tarihinde  müvekkilime tebliğ ettiği evrakların bir kısmında sözleşmesinin fesih edildiğini bir kısmında ise sözleşmenin yenilenmediğini belirterek bir kavram kargaşası yaratmıştır. Açmış olduğumuz davada iki yönüyle işlem değerlendirilmiştir çünkü iki işlemin hukuki dayanakları oldukça farklıdır. Sözleşmeli  Subay Kanunun’ da  hangi durumlarda sözleşmenin fesih edilebileceği açıkça belirtilmiştir. Dava dilekçemiz de ; Müvekkilimin sözleşmesini fesih sebeplerinin oluşmadığını belirtmemiz üzerine davalı idare cevap dilekçesinde sözleşmenin fesih edilmediğini  yenilenmediğini belirtmiş ancak yenilememe sebebi olarak somut bir neden gösterememiştir.

   

   

  Vekili olduğum sözleşmeli subay  4 yıllık meslek hayatında mesleki hiçbir problem yaşamamış ve görevini gereği gibi yerine getirmiştir. Üstleri tarafından takdir edilmiş ve takdir belgeleri yazılı olarak da kendisine verilmiştir .Bunlara rağmen idare tarafından sözleşmesi yenilenmemiştir.

   

   

  Mahkemeye sunduğumuz dilekçelerimizde de detaylı olarak açıkladığımız üzere ; idarenin mutlak bir takdir yetkisinin olması idari işlemin herhangi bir sebebi olmayacağı anlamına gelmez. Eğer idarenin yaptığı işlemde sebep gösterme zorunluluğu olmadığının kabul edilirse Anayasa ‘da düzenlenen idari işlemlerin yargı denetime tabi olmasının bir anlamı kalmayacaktır.

   

   

  Tarafımızca açılan davada da müvekkilimin sözleşmesi tamamen soyut sebeplerle yenilenmemiştir. Nitekim Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başsavcılığı tarafından da ; idarenin somut delillere dayanamadığı ve müvekkilimin 4 yıllık meslek hayatında sözleşmesinin yenilenmemesini haklı kılacak bir durumun bulunmadığı gerekçesiyle işlemi hukuka aykırı bulmuştur.

   

   

  Yukarıda izah etmeye çalıştığımız nedenlerle sözleşmeli  subayların bu tür durumlarda yasal hakları kullanmaları tavsiye edilir.

   

   

  Davanın devamı ve kararı sizinle paylaşılacaktır.

   

   

  AV.ÖZLEM KAHRAMAN ÖNDE

   

                                                                                                                                 www.ozlemonde.av.tr

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
7 0
15,476 kez okundu
7
0

YORUMLAR

1 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sözleşmelihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim Turgut kafalı Editöre şikayet et 19 Ağustos 2017 Cumartesi 01:12 Avukat hanım merhaba. Ben 2014 sözleşmeli bir subayım.size sorum şu bu sene kuvvet ben sözleşmemi yenilemek istemiş olmama ragmen, kuvvet sözleşmemi yenilemezse ben açıktan atama ile herhangi bir devlet kurumuna girebilir miyim. Umarım cevaplarsiniz çok önemli şimdiden çok teşekkürler. 10 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
sozlesmelihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. sozlesmelihaber.com Copyright 2013 / 2019