ANKET
 • Bir sözleşmeli olarak sizi en çok aşağıda sayılan çalışmalardan hangisi memnun edecektir?
DİĞER ANKETLERİ GÖSTER ▼
E-BÜLTEN ABONELİĞİ
 • Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar İş Güvencesi İstiyor Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar İş Güvencesi İstiyor Bu haber 15 Mart 2015, Pazar 20:35:25 tarihinde eklendi
  Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet koruyucusu TSK’da görev yapan sözleşmeli subay ve astsubaylar iş güvencesi istiyor.

  6318 sayılı‘’ASKERLİK KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN’’un 47. maddesine istinaden TSK’da görev yapan subay ve astsubayların zorunlu hizmet süreleri 15 yıldan 10 yıla düşürülmüştür.

  Yapılan kanun değişikliğiyle önümüzde ki yıllarda TSK’da oldukça çok sayıda bir sürü nitelikli subay ve astsubay görevden ayrılcaktır.TSK ve ülke açısından da büyük sorun teşkil bu değişikliğin bir an önce yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.

  Bu değişiklikten dolayı kurum içerisinde büyük maliyetlerle yetiştirilmiş ve deneyim kazanmış nitelikli sözleşmeli subay ve astsubaylar kurum içerisinde geleceklerini göremedikleri ve emeklilik hakları olmadığı için kurumdan ayrılmak zorunda bırakılacaktır. TSK gibi ülkenin can damarı olan bir kurumda yetişmiş personel kaybı ve aynı zamanda kaybedilen her bir personelin yerine tekrar personel yetiştirmek hem zaman kaybına hem de büyük risklere yol acacaktır. Örneğin terörün artması ile nitelikli bir şahıs TSK’da görev almak için başvuruda bulunmayacaktır.

  Jandarma Genel Komutanlığında 3’ü hukuk mezunu 8 Sözleşmeli Subay iş güvencelerinin olmaması, mesleki kariyerlerinde yükselmedeki kısıtlar sebebi ile 2012 itibariyle sözleşme yenilememiştir. Bunun yanında Hava kuvvetlerinde ise 29 sözleşmeli subay ile 62 sözleşmeli astsubayın  sözleşmesi hiçbir gerekçe gösterilmeden haksız yere fesh edilmiş ve bu  yetişmiş personel ve aileleri mağdur edilmiştir.

  Başta Amerikan ordusunda olduğu gibi terörle mücadele amacıyla profesyonelleşme isteğinde olan ordumuzda, sözleşmeli er kontenjanı 6 bin kişi olmasına rağmen ancak 783 kişi göreve başlayabildi. Çünkü kimse geleceği olmayan bir iş için çalışmak istememekte risk almamaktadır. Dolayısıyla ilerde kimse bu kadrolara başvurmayacak ve başvursa bile eğitim-kişilik açısından  vasıfsız kişiler başvuracaktır.Hal böyle iken yapılan değişiklik sadece Sözleşmeli subay ve astsubayları mağdur etmekte kalmayıp aynı zamanda da TSK için de tehlikeli bir durum oluşturmaktadır.

   Yüksek Askeri Şurada bile bugüne kadar böyle bir kıyım görülmemiştir. Durum böyle iken canla başla çalışan ve özellikle terör bölgelerinde Şehit veren sözleşmeli subay ve astsubay camiasına yapılan bu uygulamalar tüm bu insanları ve ailelerini derinden üzmektedir.(En son, 18 Mayıs 2012 tarihinde Hatay Amanoslar da şehit olan  J.Üsteğmen Aytaç Kaya ve J.Teğmen Ahmet Tarım sözleşmeli subaydır.)

  İşlerini canlarını ortaya koyarak yapan , TSK saflarında tüm zorluklara rağmen görevinin başında çalışan, sözleşmeli subay ve astsubayların  haklarının iyileştirilmesi iş güvencelerine dokunulmaması gerekir.

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
1 0
7,242 kez okundu
1
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sözleşmelihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
sozlesmelihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. sozlesmelihaber.com Copyright 2013 / 2019