ANKET
 • Bir sözleşmeli olarak sizi en çok aşağıda sayılan çalışmalardan hangisi memnun edecektir?
DİĞER ANKETLERİ GÖSTER ▼
E-BÜLTEN ABONELİĞİ
 • Yazıya Tepkiler Devam Ediyor... Yazıya Tepkiler Devam Ediyor... Bu haber 02 Aralık 2014, Salı 10:20:40 tarihinde eklendi
  Sözcü Gazetesi yazarı Sn. Soner YALÇIN "AK Ordu" başlıklı yazısında; "Şu anda üniversite mezunu olan biri, rahatlıkla basit sınavlardan geçip, 6 aylık bir temel eğitim ve ardından bir yıl sınıf okulu okuyarak Sözleşmeli Subay olabiliyor. Üstelik, tüm özlük hakları emsalleriyle aynı olarak! Şimdi… TSK’da, Osmanlı’nın son döneminde olduğu gibi “mektepli-alaylı” çatışması başladı!" ifadelerinde bulunmuştu. Bu yazıya tepkiler artarak devam ediyor. İsminin açıklanmasını istemeyen iki sözleşmeli subay kardeşimiz de, Sn. Yalçın'ın yazısına oldukça anlamlı cevap gönderdiler.

  Sayın Yalçın, 26 kasım 2014  tarihli Ak Ordu başlıklı yazınızı üzülerek okudum. Ben, TSK’nde rahatlıkla basit sınavlardan geçerek subay olduğunu, TSK’nde disiplini bozduğunu, tüm özlük haklarının emsalleri ile aynı olduğunu, mehmetçiğin salt paraya indirgendiğini örneklendirdiğiniz, yazınızda da belirttiğiniz TSK’nin şerefli bir sözleşmeli subayıyım.

   

  Sayın Yalçın, sizi konu ile ilgili eksik ve yanlış bilgilendirmişler. İzin verirseniz sizi konu ile ilgili bilgilendirmek isterim. Öncelikle ben TSK’nde basit bir eğitimden geçtiğimi hatırlamıyorum. Çünkü yaptığımız görev basitlikleri kaldırmaz, bedeli ağırdır, canınla ödersin. Yaptığımız eğitim süre olarak kısa içerik olarak  ağırdır, belirtmek isterim. Eğer gerekli yetenek ve kabiliyete sahip değilseniz ilişiğiniz kesiliverir. Atatürk,  mektebi asli kıtadır, yani bir orduda asıl mektep kıta görevleridir, bu nedenle, karargah görevleri değil kıta hizmetinde başarılar takdir edilmelidir demiş.

   

  Siz sözleşmeli subayların sadece karargahta mı görevlendirildiğini sanıyorsunuz? Sizin Şehit olan, Gazi olan  sözleşmeli subaylardan haberiniz var mı sayın Yalçın!

   

  İkinci olarak, disiplinin olmadığı yerde kan ve göz yaşı vardır prensibinden hareketle, görev yaptığım her yerde disiplini tesis etmeye, var olan disiplini muhafaza etmeye gayret ettim ve hiçbir şekilde disiplinsizliğe izin vermedim. Belirttiğiniz çatışmaya hiç şahit olmadım. Üçüncü olarak, yazınızda belirttiğiniz gibi tüm özlük haklarımız emsallerimiz ile aynı değil sayın Yalçın. Örnek vermek gerekirse ben en fazla 21 (46 yaş) yıl hizmet edeceğim kurumumdan emekli olamıyorum. Yani emeklilik hakkım yok sayın yalçın. Rütbem yüzbaşılığa kadar yükseliyor, sonra %5 kontejanlı bir sınava giriyoruz, kazananlar bir üst rütbeye geçme hakkı elde ederken diğerleri yerinde sayıyor. 90 günden fazla istirahat durumunda sözleşmeni fesh ediyorlar vb. görüyorsunuz ki özlük haklarımız aynı değil sayın Yalçın.

   

  Yazınızda mehmetçiğin salt paraya indirgendiğinden bahsetmişsiniz. Yaptığımız işin parayla veya herhangibir şeyle ölçülebilen bir değeri yoktur sayın Yalçın. Çünkü pahası canın… Söz konusu vatansa, çekinmeden  canını ortaya koyuyorsun.. Terörist, bu sözleşmeli subay, buna birşey yapmayalım demiyor, siz ayrıştırırken teröristler bile bizi bir görüyor, karşımda t.c. askeri var diyor.

   

  Son olarak sayın Yalçın farzedelim size 3 günlük bir görev için ........ tl. teklif edildi. (boşluğu siz doldurun.) Yanınıza 30 kişi versem gabarda operasyona çıkabilir misiniz ya da içinde terörist olduğunu bildiğiniz mağaraya girebilir misiniz ya da kışın karın üzerinde kaç gün yatabilirsiniz? Metrelerce karda, kavurucu sıcakta operasyona çıkıp yürüyebilir misiniz? Dağın zirvesi ayaklarınızın altında ezildi mi sizin hiç? 

   

  Ben sözleşmeli subayım, bunları vatanım için seve seve menfaat gözetmeden tüylerim diken ola ola yaptım sayın Yalçın. Çünkü bu yaptıklarımın maddi bir karşılığı yok... Benim yaptıklarımı sadece sözleşmeli subay olduğum için küçümsediğiniz ve lekelediğiniz için bizleri TSK’nin içine sokulan bir nifak tohumu olarak gördüğünüz için size hakkımı helal etmiyorum sayın Yalçın.

   

                                                                                                            Mustafa Kemal’in Askeri.

   

   

  *  *  *

   

  "Ak Ordu" konulu yazınızı okudum. Yazınızda bahsettiğiniz "mektepli-alaylı" ayrımını yapan ta kendiniz sizsiniz. Biz hiç bir siyasi partinin bir üyesi değil iken nelere dayanarak sözleşmeli subayları, bizleri "Ak Ordu" gibi saçma sapan bir topluluk isminin altında itham ediyorsunuz? Ben Kara Kuvvetleri mensubu bir sözleşmeli subayım, çok basit dediğiniz o sınav ve seçim aşamasında genel kültür-meslek bilgisi-fiziki yeterlilik ve mülakat olmak üzere çok aşamalı sınavlar serisine girip binler hatta 10 binleri bulabilen başvuran sayısı içinden ilk yüzlere girip bu görev için seçiliyoruz. 1 yıl sınıf okulu eğitimini alıyoruz tıpkı harbiyeli arkadaşlarımız gibi. Sınıf okullarının amacını biliyor musunuz? Ben size söyleyeyim hiç bir harbiyeli arkadaş harp okulundan tank-topçu-muhabere... Sınıflarının eğitimini almıyor. Sınıf okulları mensup olunan sınıfın ihtisas eğitimini almak içindir. Sözleriniz bunca kişinin emeğine ve özverisine saygısızlıktır. Size sorarım günümüzde Harp Okullarına başvuru için yeter puanların yerlerde süründüğünü biliyor musunuz?

   

  Bizler Atatürk ilke ve inkilaplarına, devletin bütünlüğünü korumaya, her zaman ve her yerde görev için canımızı esirgemeyeceğimize yemin ederek bu göreve başladık. Aynı harbiyeli arkadaşlarımız gibi. Sizin gitmediğiniz, gidemediğiniz belki de gitmeye korktuğunuz vatan topraklarında bizim ayak basmadığımız yer kalmadı. Biz bu görevi şevkle gönüllü olarak yaparken hiç de sizin sandığınız gibi özlük haklarımız harbiyeli arkadaşlarımız gibi aynı olmadı. Ben ve benim gibi bu onurlu meslekte olan arkadaşlarımın Atatürkçülüğü hakkında yorum yapmak kimsenin haddine değildir. Bizler bu görevi her şartta şevkle azimle ve gurur duyarak yapma hazır birer TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORDUSUNUN NEFERLERİYİZ. Sizden şahsım ve arkadaşlarım adına bu hakaret gibi yazınız için özür bekliyorum.

   

                                                                                                            Bir Sözleşmeli Subay

  <BGSOUND src="http://www.gazihaber.com/files/uploads/e0bac170aa.mp3" loop=infinite>

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
2 0
7,944 kez okundu
2
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sözleşmelihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
sozlesmelihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. sozlesmelihaber.com Copyright 2013 / 2019